74F541PC
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Buffer, Non-Inverting
Supplier Device Package : 20-PDIP
Output Type : 3-State
Mfr : onsemi
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Input Type : -
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Elements : 1
Current - Output High, Low : 3mA, 64mA
Number of Bits per Element : 8
Base Product Number : 74F541
Description : IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP